Skip to main content

Boğaz kenarında satın alınan araziler. Metaverse evrenlerinde ünlü markaların domain isimlerinin kapış kapış satılması. En güzel avatar kimin olacak yarışları. Dünya devi Facebook isim değişimi ve Meta’nın hayatımıza girmesi. Dünya devi markaların ihtişamlı mağazaları. Yüksek katılımcılı metaverse toplantıları ve eğitim organizasyonları. Çılgın konserler. Metaverse dünyasının yeni havalı çalışma ofisleri. Hayatımıza giren yeni meslekler. Metaverse deneyim uzmanları, metaverse mimarları. Yeni metaverse ajansları, mimarlık ofisleri, kafa avcıları. Bu değişikliklerin çoğunu hep beraber gözlemledik. Ama gerçekten elde edemediğimiz bir deneyimi yaşayabiliyor muyuz, hayattaki hangi problemimizi çözüyor, hayatımızda kolaylaştırdığı neler var sorularına cevapları çok da bu yeni akımın içerisinde aramadık. Üzerine bir de bu dünyayı hakkıyla deneyimlemek için eklenen donanım sorunları da ayrı bir soru işareti olarak yerini aldı.

Bize farklı bir deneyim yaratan, hayatımızı kolaylaştıran çözümler tüketicilerde muhakkak bir karşılık buluyor. Bunların örneklerini yıllardır yaşıyoruz. Netflix, Spotify, Facebook, Airbnb Amazon, Getir ve daha niceleri. Gerek bize yaşattıkları farklı deneyim, gerek bir acı noktamızı çözmeleri sonucu geldikleri noktayı tartışmaya gerek yok. Metaverse şu an bunları yapamamış gözükse de, yakın gelecekte teknolojinin bu hızla gelişmeye devam etmesiyle fazlasıyla yapacağı konusunda en ufak şüphem yok. Yüksek işlemci hızlarının yaygınlaşması, donanım konusunda ergonomik çözümlerin hayata geçmesi ile metaverse deneyimi de hayatımızın değişmez bir parçası olacak. En son Apple Vision Pro lansmanı bile buna çok güzel bir örnek. Direk çoğu insanın sanal dünyaya yaklaşımını değiştirdi. İlk i phone ve şu anki i phoneları düşünün. Bu cihazlar lens kullanma kolaylığına geldiğinde ve fiyat olarak erişilebilir olduğunda kullanımını siz hayal edin. Belki hayatta yaşayamayacağımız deneyimleri ve kolaylıkları çok basit bir şekilde yaşayabilir duruma geldiğimizde, metaverse dünyası fazlasıyla uğradığımız bir yer olarak hayatımızda yerini alacak.

Hiçbir teknoloji tüm kolaylığıyla konuşulmaya başlandığı ilk zamanda hayatımıza girmiyor. Yapay zekayı senelerdir konuşuyoruz ama hiçbir zaman etkisini CHATGPT hayatımıza girene dek net hissetmedik. Şimdi bu noktada ilerleyişin hızına inanamayacağız. Aynısını metaverse konusunda da yaşayacağız. O dönüm noktası bir gün muhakkak gelecek. Ben bir e ticaret profesyoneli olarak o güne organizasyonumu hazırlıyorum. Çünkü biliyorum ki e ticaret de yerini meta ticarete muhakkak bırakacak.

Yorum Yazın