Skip to main content

1. İş hayatına başlama hikâyenizi sizden dinleyelim…Sektöre girişiniz nasıl oldu?

Üniversite eğitimim sonrası, İspanya hükümeti bursu ile Barselona’da ekonomi doktora programına başladım. Doktora yeterlilik derecemi aldıktan sonra, iş hayatına atılmaya karar verdim. İlk olarak Peppers&Rogers yönetim danışmanlık şirketinin Dubai ofisinde çalışmaya başladım. Daha sonrasında hayatımı değiştiren insan Cüneyt Yücel oldu diyebilirim. Dubai’de bir projede beraber çalışmıştık. Daha sonra ben Saudi Telecom’da bir projede çalışırken, telekomünikasyon sektörü çok ilgimi çekti ve Cüneyt Yücel sayesinde yolum Turkcell ile kesişti. 6 aylık bir ilk iş tecrübesi sonrası Turkcell pazarlama departmanı ile pazarlama dünyasına giriş yapmış oldum.

2. Aldığınız eğitimin kariyerinizi şekillendirmesi açısından rolü ne oldu?

Aldığım eğitim özellikle pazarlamanın analitik tarafındaki işlerde bana çok yardımcı oldu. Ekonomi bilimi çok sistemsel düşünmeyi gerektiren bir disiplin ve hep gelecekte gitmek istediğiniz noktayı hayal ederek, planlı adımlarla yürümeyi gerektiriyor. Kafa dağınıklığına asla izin yok diyebilirim. Bunun faydasını çok gördüm. Planlarımı çok az hatayla, kısa zamanda hayata geçirebilecek çalışma disiplini bana hızlı olma konusunda çok avantaj sağladı. Aynı zamanda işletme bölümünden de lisan tarafında mezun olduğum için, ağırlıklı proje bazlı takım çalışmalarıyla geçen eğitim hayatım, yaptıklarımı etkili anlatma konusunda bana çok yardımcı oldu diyebilirim.

3. Bugün geldiğiniz noktada sizlere neler yardımcı oldu?

Risk alabilen bir yapım var. Gerektiğinde konfor alanımın dışına çıkma noktasında hiç tereddüt etmiyorum. Yıllarca telekomünikasyon sektöründe çalışmama rağmen hiç tecrübem olmayan hazır giyim perakende dünyasına geçişimin buna güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum. 2. danışmanlık dönemimde 30 ülkede projelerde bulundum. Turkcell’deki işimi bırakıp, 1 hafta sonrasında hayatımda daha önce görmediğim Cezayir’de bir projeye başlamakta 1 sn bile tereddüt etmedim.
Kendimi hiçbir zaman plazalara hapsetmedim. Hep gezerek, gözlemleyerek, müşterilerimize yakın olmaya gayret gösterdim. Müşterilerimizin gerçek ihtiyaçlarını anlamadan başarılı olmamıza imkan yok. Oturduğumuz yerde sadece müşteri araştırmalarını okuyarak bunu başarmanın mümkünatı yok. Türkiye’de 50’den fazla ili gezdim, yurt dışında 30’dan fazla ülkede bulundum. Bunun çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim.
Her zaman hayal ederim. Bir sonra ne olmalı. Sen yola çık, yol sana görünür sözü hep kulağımdadır. Çalışmak, hem de çok. Çalışmadan olmuyor. Kader gayrete aşıktır sözünü asla aklımdan çıkarmam. Olumsuzluklardan dolayı asla yıkılmam. Hep ne ders çıkarabilirim ona bakarım. Olmuş olan olacaklar arasından en hayırlısıdır der yoluma devam ederim. Belki de en önemlisi güven verebilmek. Rahmetli Doğan Cüceloğlu Hocamızın dediği gibi bir insanın gelebileceği en yüksek mertebe güvenilir insan olabilmek.
Akılla gönülü birleştirmek gerektiğine inanıyorum. Her çalıştığım şirketi kendi şirketimden farklı görmedim ama her zaman hep şirket faydası demedim. Yaptığımız işlerin insanların hayatına da olumlu katkılar yapması benim için yaptığımız işlerde olmazsa olmaz.

4. Kariyerinizin ilk yıllarına gitmek gerekirse, o dönemlerde ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bu zorlukları aşarken en büyük motive kaynağınız neydi?

Hep daha iyisini başarmak, bunun hızlı olması ve gerektiği zaman risk alarak bu yolda yürümek bende ilk işe başladığımda baskın duygulardı. Hala da öyle😊 ama başka prensipler de zamanla eklendi tabi. İnsanların günü idare etmeyi tercih etmeleri, beklentileri yükseltmemek için potansiyel alanlara eğilmemesi beni çok rahatsız ediyordu. Aldığım paranın hakkını veremiyormuş gibi hissediyordum. En büyük motivasyon kaynağım bu zorlukları aşacağıma olan inancımdı. Başarıları göstererek, arkadaşlarımı bu başarılara ortak ederek, bu özelliklerime uygun yerlerde ve liderlerle çalışmayı tercih ederek bu zorlukları aştım. Eğer bu beklentilerimi bulamazsam yeni bir maceraya atılma noktasında yine 1 sn bil tereddüt etmem diyebilirim😊

5. Aileniz hayattaki seçimlerinizde ne kadar etkili oldu?
Ailem benim her şeyim. Ben konferanslarda kendimi tanıtırken bir baba olarak tanıtmaya başlıyorum, benim için en değerli unvan o. Çok şanslıyım, bu yaşıma kadar annem ve babam hayattalar. Her zaman bana çok destek oldular ve hep doğru alanlara yönlendirdiler. Başarılarıyla gurur duyduğum ve çalışkanlığını her zaman kendime örnek aldığım bir doktor abim var. Sonsuz bir sevgiyle bağlı olduğum bir eşim ve dünya atlısı 6 yaşında ikizlerim var. Benim iş hayatındaki başarımın en büyüm mimarı eşimdir. Her kararımda hep arkamda oldu. Benim mentörüm oldu, koçum oldu. Daha 2 aylık evliydik, potansiyelini ortaya çıkarman için yurt dışı tecrübesi senin için çok önemli diyerek beni destekledi. Bunu kim yapar ki. 3 sene boyunca sadece hafta sonları görüşebildik. Ona karşı inanılmaz bir saygım var, o benim rol modelim diyebilirim. Onun benim o an arkamda durması benim iş hayatımda dönüm noktası oldu diyebilirim.

6. Çocukluk yıllarınızdaki kahramanınız kimdi?

Toni Schumacher😊 Fenerbahçe’nin ve Alman Milli Takımı’nın kalecisi. Anaokulunda bile kalecilik yapardım. Sonra okul takımlarında da kalecilik yaptım lise ve üniversitede. Her hareketini izlerdim, akşamları uyurken onun gibi bir kaleci olduğumu hayal ederek uyurdum çocukken.

7. İş hayatınızdaki ilk sunum heyecanınızı hatırlıyor musunuz? Ya da önemli bir sunum yaparken unutamadığınız bir anınız oldu mu?

Hiç unutmuyorum. Dubai’de Dubai gümrüğünde proje yapıyoruz. Çok zorlu bir müşteri, projeye devam mı tamam mı sunumu yapılacak. Devam konusunda da pek ışık yok açıkçası. Kimse niyetli değil sunuma, müşteriden de çekiniyoruz. Ben gönüllü oldum. Çok taze ekonomi bilgileri de var. Projenin Dubai ekonomisine ve kalkınmasına katkısını kalkınma modeliyle anlatan bir sunum yapmıştım. Çok beğenilmişti, iş hayatına çok kuvvetli bir başlangıç olmuştu ve özgüvenle dolmuştum. Hala gülümseyerek hatırlıyorum o sunumu.

8. Yeni bir işe başlamanın verdiği heyecanın yanı sıra kurulan ilk maaş hayali vardır. İlk maaşla ilgili kurulan hayaller ya da alınan şeyler her zaman çok kıymetlidir. Sizin böyle bir hayaliniz olmuş muydu? İlk maaşınızla ne aldığınızı hatırlıyor musunuz?

Benim en büyük hayalim, bana yıllarca destek olan ailemin üzerinden o ağırlığı almaktı. O açıdan çok mutlu olmuştum. Onlara bir hediye almıştım. Buzdolabı😊 Hala duruyor.

9. Öğrencilik yıllarımızda hepimizin olmak istediği bir yerler vardır, siz o yıllara dönüp baktığınız zaman olmak istediğiniz yerle bulunduğunuz yer arasında nasıl bir farklılık veya benzerlik görüyorsunuz? Bu durumdan ne kadar memnunsunuz?

Ben bu hayatta her saniyemden çok mutluyum. Her saniye şükretsek az, ömür yetmez. Harika bir ailem, sevdiğim bir işim var. 42 yaşındayım, sağlıklıyım, tüm sevdiklerim benimle. Daha ne isteyebilirim ki. İnsanların da hayatına dokunabildiğimiz, sevdiğim bir işim var. Yaptığım işi gönülden yaparsam ve hakkını verirsem iyi yerlere gelebileceğimi düşünüyorum. Öyle de oldu çok şükür diyebilirim.

10. Bugünkü işinizi yapmıyor olsaydınız hangi alanda çalışmak isterdiniz?
Doktor olmak isterdim. Tüm sağlık çalışanlarına inanılmaz saygı duyuyorum, Allah başımızdan eksik etmesin onları. Bu kadar somut şekilde insanın yararına dokunan başka bir meslek yok bence.

11. İş hayatınızda hiç unutamadığınız eğlenceli bir anınız var mı?

İlk Güney Afrika seyahatimi ve projemi unutamıyorum. Evdeki Güney Afrikalı çalışanların bana melemen ister misin ve kahveniz sade mi olsun dediklerindeki şaşırmam ve yanıma çalışırken dev bir kuşun konması sonrası yaşadığım korkuya çok gülmüştük.

12. İş hayatınızda sizi motive eden 3 şey nedir?

İhtiyacı olanlara faydalı işler yapabilmek, başarılı olalım ki bunu daha çok yapabilelim ve ilkleri hayata geçirmek bulunduğum iş alanında

13. Mesleğinizin ilk yıllarındaki …. şu an yanınızda olsa ona nasıl tavsiyelerde bulunurdunuz?
Asla beni değil, hep bizi düşün. Önce güven. Hep adaletli ol. Biraz daha sabırlı olmayı öğren. İnsanların hayatına dokunacak işler yapmayı asla unutma, her şey performans değil. Çık biraz plazadan dışarı, gerçek hayatın içinde ol.

Yorum Yazın